הרשות לפיתוח הגליל
לאתר הרשות לפיתוח הגליל

הידעתם?

נובמבר 2014 |

עובדות מרתקות על ציפורים
כמה ציפורים עוברות מעל ישראל בתקופות הנדידה?
 
סה"כ עוברות מעל לישראל 500 מיליון (חצי מיליארד)!!! ציפורים בכל עונת נדידה
1. עגורים: כ 100,000 עגורים אפורים חולפים מעל ישראל בנדידה בסתיו ובאביב בדרכם מצפון אירופה ומערב אסיה (פינלנד, אסטוניה, רוסיה) למזרח אפריקה (בעיקר אתיופיה). כ 10% מהאוכלוסיה העולמית שלהם. כ 30,000 נשארים למשך החורף בעמק החולה ועוד אלפים בודדים פזורים ברמת הגולן, עמק יזרעאל, עמק חפר והנגב המערבי.
2. שקנאים: כ 50,000 שקנאים לבנים נודדים מעל ישראל, כ 90% מהאוכלוסיה האירופאית של מין זה. רובם מגיעים מרומניה (שפך הדנובה לים השחור) והיעד שלהם הוא סודן.
3. כ 500,000 חסידות לבנות חולפות בשמי ישראל מדי שנה מאזורים נרחבים באירופה ומערב אסיה, בדרכן לאפריקה, חלקן מגיעות ממש עד דרום אפריקה
4. כ 100,000 עיטי חורש (כמעט כל האוכלוסיה העולמית של מין זה) נודדים מעל ישראל בדרכם מיערות רוסיה למזרח אפריקה.
התמונה מתוך הסרט על יוסי לשם, ממחישה את הסיבה לכמות העצומה של ציפורים שעוברת כאן:
מתי מתחילה הנדידה ומי מגיע ראשון? נדידת "הסתיו" מתחילה כבר ביוני, ראשוני הנודדים מתחילים להראות בישראל הם ציפורי שיר וחופמאים
מי עוזב אחרון? עגורים אפורים ממשיכים לנדוד מעל ישראל גם במהלך חודש דצמבר
האם הם טסים במבנה מסוים או ב"טיסה חופשית"? עפים במבנה מסודר של חץ: עגורים, שקנאים, קורמורנים, מגלנים, אווזים ועוד..
תופסים תרמיקות (זרמי אויר חם) במעגלים: חסידות, שקנאים, כל הדורסים-עיטים, עקבים, דיות, איות, ניצים ועוד
אבל רוב הציפורים עפות ללא מבנה מסודר בנדידה
 
מה הם אוהבים לאכול?
 
שקנאים-דגים כ-700 גרם ביום, ולא כל יום.
עגורים- גרעינים וחלקי צומח בעיקר, אבל גם דו-חיים וחרקים. עגור בחורף בעמק החולה אוכל 180-200 גרם תירס ביום.
חסידות- כל מה שזז: דו-חיים, זוחלים, מכרמים, חרקים
מהו הדבר הראשון שהציפורים עושות בבוקר? מתעוררות- אח"כ מסדרות נוצות (ברצינות) ואח"כ מחפשות אוכל
כמה צפרים מקצועיים יש בארץ?
 
בארץ יש כ 100 איש שמתפרנסים מצפרות: עובדים במרכזי הצפרות, רט"ג, חוקרים בתחום ומדריכי צפרות עצמאיים
צפרים חובבים אך שמתעסקים בזה כמעט כל יום, יש מאות. ליום העיון השנתי לצפרות שנערך באוניברסיטת תל אביב, מגיעים בשנים האחרונות מעל 1000 איש בכל שנה.
 
איזה צפרים בעלי שם בינלאומי יש לנו בישראל? 1. הדורם שיריחי- אולי הצפר הישראלי המוכר ביותר בעולם. נחשב לאחד ממומחי הצפרות וזיהוי הציפורים הטובים בעולם היום. "התחנך" בחוג הצפרות הירושלמי בשנות ה 70. עוסק היום בכמה פרויקטים מחקריים בכל העולם הבולט שבהם הוא תיעוד כל מיני הציפורים בעולם (מעל 11,000) ב 10 שנים. קישור לסרטון שנעשה עליו http://www.youtube.com/watch?v=RUum8TTs-YI
2. פרופ' אמוץ זהבי- חוקר בעל שם עולמי. בעקבות מחקריו על הזנבנים (מין של ציפור) בערבה ניסח את תאוריית "עיקרון ההכבדה" המקובלת היום בעולם המדעי כחיונית ובסיסית בהבנה של התנהגויות שונות של בע"ח. אמוץ היה ממיסדי החברה להגנת הטבע והוא פעיל בה עד היום.
3. פרופ' יוסי לשם- נודע בארץ ובעולם בזכות קידום תחום הצפרות ללא לאות. מחקרו על נתיבי נדידת הציפורים ועבודתו המשותפת עם חיל האויר לצמצום התקלויות בין מטוסים וציפורים הביאו לצמצום ניכר בתאונות הקטלניות בין מטוסים וציפורים בחיל האויר ומהוות השראה לפרויקטים דומים בעולם כולו. סרטון על יוסי בנושא- http://israel21c.org/environment/the-man-who-taught-me-to-fly/
איך צפרים עוזרים לצמצם את מספר ההיתקלויות בין מטוסים לציפורים? מחקרים על נתיבי נדידית הציפורים : תאריכים, מסלול, גבהים וכמויות הציפורים, עוזרים מאוד (עבודתו של יוסי לשם). חוץ מזה ישנם צפרים שנמצאים בשטח ותפקידם הוא לדווח בזמן אמת על להקות ציפורים שנמצאות באזור. לחיל האוויר יש מכ"מים ומוקד ציפורים שתפקידו התראה על להקות מתקרבות וקישור ותיאום מול היחידות השונות. כתוצאה מ כל המאמץ הזה טייסים ובקרי טיסה יודעים על מיקום של להקות ציפורים שנמצאות באויר, וככה יודעים להימנע ממפגש איתן.
אני רוצה להיות צפרית. מה אני צריכה? משקפת, מגדיר ציפורים, ומחברת לרשום תצפיות. לפעמים גם טלסקופ. במחברת צריך לרשום תאריך, מיקום הציפור (לפעמים כולל גובה מן הקרקע), מין הציפור (סוג), זויג הציפור (זכר/נקבה), גיל הציפור, מספר הפרטים מאותו מין, התנהגות... זה הבסיס. אפשר לרשום אינסוף פרטים לפי סוג הסקר שאותו עורכים, אך זה הבסיס.
מבחינת התכונות הנדרשות: נראה כאילו סבלנות היא אחת מן התכונות הנדרשות, אך למעשה רבים מהצפרים סובלים מהפרעות קשה וריכוז כאלו ואחרות... מבחינת הצפרים יש בזה יתרון בכך שהם שמים לב להרבה פרטים וכל תנועה קטנה תופסת את תשומת ליבם, כשמחפשים ציפורים, זה יתרון גדול. חדות ראיה עוזרת כמובן, תשומת לב לפרטים.

יש הרבה סוגי "צפרים" ובהתאם תכונות שונות שמתאימות להם, למשל:
צלמי ציפורים יושבים או שוכבים לפעמים ימים בתוך מסתור קטנטן כדי לצלם ציפור מסוימת, (ולפעמים היא לא באה)
סוקרי ציפורים מקצועיים מבלים ימים ארוכים בשטח, עם ציוד תצפית על הגב (אז צריך גם כח פיזי)
ויש גם צפרים שבלי 3 ארוחות חמות ביום ומיטה רכה במלון, לא יוצאים לצפר
אבל העיקר זו אהבה ותשוקה לציפורים באשר הן שם
 
מה הם ההישגים הבינלאומיים של ישראל בתחום הצפרות?
1. סקרי נדידה ארוכי טווח: בישראל מתקיימים סקרי נדידת ציפורים מהנרחבים ביותר בעולם. הותיק והנודע שבהם הוא "סקר הנדידה בעמקים" שהחל ב 1978 כיוזמה פרטית באזור כפר קאסם וב1988 עבר לאזור עמק המעיינות ועמק יזרעאל בניהול מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע בשיתוף עם חיל האויר. מעבר לתרומה הישירה למניעת התקלויות בין מטוסים לציפורים הסקר מהווה מקור מידע יחודי וחשוב מאין כמוהו על דורסים רגישים כמו עיט החורש, נץ קצר אצבעות ועוד.
2. בתחילת שנות ה 80 כחלק מהכנות להקמה של אנטנה לשידורי "קול אמריקה" בנגב הישראלי, נערך סקר נדידת ציפורים בישראל כדי לבדוק את האפשרות ששידורים מאנטנה כזו ישפיעו על נדידת הציפורים. הסקר נעשה באמצעות צופים מהקרקע וצוות מכ"ם שמיפה את הנודדים בלילה. תוצאות הסקר היו מהממות בכל קנה מידה- צוות המכ"ם העריך שכ 500,000,000 (500 מיליון) ציפורים חולפות בשמי ישראל בכל עונת נדידה.
3. מעל 3 עשורים של שיתוף פעולה הדוק עם חיל האויר שתחילתם במחקרו של פרופ' יוסי לשם, הביאו לירי דה דרסטית (מעל 80%) במספר התאונות הקטלניות הנגרמות מהתנגשות של ציפורים במטוסים. הפרויקט חוסך חיי אדם ומיליוני שקלים בכל שנה ומאז "יוצא" גם לארצות אחרות שמתמודדות עם בעיות דומות
איך בעצם מונעים את ההתנגשויות האלו?
4. פרויקטים להתמודדות עם קונפליקטים בין ציפורים לאדם כגון ממשק העגורים בעמק החולה, ממשק השקנאים שרט"ג מובילה, נחשבים למוצלחים (למרות העבודה הרבה שעוד ישנה בתחום הזה.
5. שמירת טבע (בכלל וציפורים בפרט). במזרח התיכון שלנו, שבו צייד ציפורים לספורט או למאכל הוא דבר שבשגרה ובכל שנה ניצודות בו מיליוני ציפורים נודדות, ישראל היא "גן עדן" של שמירת טבע לציפורים. שמורות טבע ופארקים כמו אגמון החולה וגם שדות חקלאיים ומאגרי מים מלאכותיים, מהווים מקום בטוח למנוחה ומציאת מזון למאות מיליוני עופות נודדים בכל שנה.
 

סגור חלון