הרשות לפיתוח הגליל
לאתר הרשות לפיתוח הגליל

הצעות למסלולי סיור עצמאיים

מסלולי סיור בגולן

 הג'ובה הגדולה- פלא באמצע היער

הסבר: שביל טיול לכל המשפחה מחכה לכם בליבו של יער אודם, הליכה של כעשר דקות על דרך סלולה תוביל אתכם לתצפית נוף מדהימה ביופייה על יער אודם ועל הג'ובה הגדולה, מעין קער ענק באמצע היער. כעת ניתן לעשות תחרות בין כל המשפחה מי עונה בצורה הכי מקורית לשאלה- כיצד נוצרה הג'ובה הגדולה. והתשובה? תופעת גיאולוגית מרתקת בגולן. ג'ובה- בור בערבית, נוצרת כאשר גז משתחרר מהאדמה בעת קילוח לבה, או כאשר קילוח מכסה מאגר מים קטן או שלולית, המים הפכו לגז ונוצר החלל.

הפניה למידע מורחב יותר לגבי המסלול: http://www.parks.org.il/ParksAndReserves/golan/Pages/odem.aspx
איך מגיעים: מצומת האמיר (וואסט), פונים צפונה לכביש 978 עוברים את מושב אודם, כ– 200 מטר צפונה מימין לכביש יוצא שביל המסומן בסימון שחור, ממשיכים בו עד לג'ובה הגדולה.

בקצה הגולן אל מול הכנרת – שביל הבוסתנים

הסבר: שביל חדש ומעגלי היוצא ממצפה השלום, מעניק למטייל תצפית מרהיבה על הכנרת והגליל התחתון, ביקור במעיינות השוליים של דרום הגולן, ביקור בין שרידי כפר ובוסתן עתיקים ושלווה שרק הטבע יכול להעניק. השביל סומן בתוך שמורת הטבע סוסיתא, האוחזת בתוכה שלל חיות בר, מעיינות, פריחה מרהיבה ועיר עתיקה ומלאת הפתעות- סוסיתא המרשימה.
הפניה למידע מורחב יותר לגבי המסלול: http://www.parks.org.il/ParksAndReserves/golan/Pages/susita.aspx
איך מגיעים: יציאה ממדרגות הברזל שבפינה הדרומית של תצפית מצפה לשלום, מדרום לכפר חרוב. במידה ויש גשם או בוץ, ניתן לטייל על הטיילת המדהימה שיוצאת ממצפה לשלום אל קיבוץ מבוא חמה. נוף מרגש מובטח לאורך כל הדרך!

אלף צבעים בנחל מיצר

תחילתו של המסלול, המסומן בצבעי שביל הגולן (ירוק, כחול, לבן) או בסימון כחול, בהליכה ברמה מישורית החושפת אותנו לנופיה המיוחדים של דרום הרמה. את הנחל סובב יער פארק גדול מימדים המורכב בעיקרו מעצי אלה אטלנטית ואלוני תבור מרשימים. בעונה זו פזורים בין כל אלו שלל פרחים כמו כלניות, עירית גדולה, בן חרדל ועוד. השביל ממשיך דרומה בתוואי הנחל לעבר מפל מיצר. המפל מרשים בעיקר בעונת החורף וגובהו כתשעה מטרים. אורכו של המסלול המתואר להלן הוא כשישה ק"מ, והנה לכם 3-4 שעות של הליכה בנופים מרהיבים ופחות מוכרים ובין שפע של פרחים. המסלול אינו מעגלי, ניתן לטייל גם רק עד למפל מיצר וחזרה, רבע שעה לכל כיוון.

מסלולים באזור עמק הירדן/ סובב כנרת
למסלולים נוספים ותצפיות ניתן להכנס לאתר התיירות "עמק וכנרת" – www.ekinneret.co.il
( סיורים ומסלולים)

בעקבות פרויקט שיקום מורד הירדן

אורך המסלול: כ- 4.5 ק”מ (מעגלי
רמת קושי: קלה (מתאים למשפחות.
יש להצטייד במים.
תחילת המסלול באום ג’וני – כחצי קילומטר מערבית מדגניה א’. מכאן צועדים צפונה ומתעקלים מערבה לאורך צינור מים ירוק. הליכה קצרה תוביל אתכם אל הירדן הזורם – נקודת מנוחה נהדרת מול הנוף, הרחק משגרת היומיום, בצל עצי האיקליפטוס.
ממשיכים לסכר אלומות, אל המקום שבו נחסם הירדן, כאשר ממול תבחינו במט”ש (מתקן טיהור שפכים) החדש שהוקם כחלק מפרויקט שיקום הירדן, על מנת לטפל בשפכים שהוזרמו בעבר לנחל.
מנקודה זו פונים דרומה וצועדים בקלילות עד לנחל יבניאל. במקום קיים מעבר עילי כך שניתן לצפות היטב במים הזורמים מתחת למעבר. פונים מזרחה והולכים לאורך נחל יבניאל, עד שמתחברים שוב לירדן.
ההליכה לצד המים תוביל אתכם עד “גשר נחום” המשופץ. הגשר נבנה ע”י חברי בית זרע בשנת 1949 ושופץ לאחרונה במסגרת התוכנית לשיקום הירדן. חוצים את הגשר המשופץ ופונים דרומה על דרך האספלט העולה לכיוון בית זרע. כ-300 מטרים מאוחר יותר פונים שמאלה, כאשר הפעם פוסעים בצד המזרחי של הירדן, עד לעליה שתחזיר אתכם לאום ג’וני.
לאורך המסלול ניתן להבחין היטב בתוצאות של שיקום הירדן, כולל הצמחים החדשים שניטעו על הגדות, ציפורי מים רבות שחזרו אל הטבע השוקק, צבי ביצה ובעלי חיים נוספים, וכמובן – הנפתולים המרשימים והפוטוגניים של הירדן: נפתול אום ג’וני ונפתול בית זרע.
----------------------------------------------------------------------------------

שביל הסכרים החדש והמפל בנהריים

במפגש הנהרות, בסמוך לקיבוץ אשדות יעקב, נמצאים אתר המשלב טבע ונוף עם מורשת והיסטוריה: "פארק נהריים"-אשדות יעקב , ובו סיפורו של מפעל החשמל הראשון בארץ ישראל שהוקם ע"י "הזקן מנהריים" וכן, אתר ההנצחה לזכר שבע הבנות מבית שמש אשר נרצחו בפיגוע ב 13/3/1997
שביל הסכרים החדש – משלב הליכה עצמאית וקלה, כולל הדרכה מקומית, תצפיות מרהיבות ביופיין, החל מתצפית דק מעץ אל עבר 'אי השלום', גשר הרכבת, שער המלכים, הגשרים העתיקים וסכר האגם ולסיום, אל עבר סכר העודפים שנפתח לאחר עשרות שנים והפך לאטרקציה תיירותית קסומה, מיוחדת ויפהפיה.
המפל המרשים ביותר במדינת ישראל,
---------------------------------------------------------------------------------------

תצפית מרהיבה על עמק הירדן והכנרת – מצפה נוח

חודשי החורף בכלל וטו בשב"ט בפרט הם הזדמנות נפלאה להגיע לעמק הירדן סובב כנרת אשר נצבע בפריחה מרהיבה וצבעים של ירוק.
בסובב כנרת ישנם מצפים רבים אליהם ניתן להגיע ברכב ולהנות מתצפיות מדהימות .
אחד מהמצפים היפים שקמו לאחרונה הוא “מצפה נח” ע”ש נח כנרתי, מכנרת. נקודת התצפית משקיפה מזרחה על כל עמק הירדן, הכנרת, הגולן והגלעד. במקום נמצאת אבן הנצחה הנושאת את שמו, עליה נכתב: “לזכר נח כנרתי, איש אמת חזון ומעש אוהב אדם, אדמה ומים”.
כביש הגישה למצפה הוא מתוך הכביש המוביל ליישוב מנחמיה, במעלה הכביש לרכס סירין בכיוון דרום. האתר נגיש לבעלי מוגבלויות.
מנקודת התצפית ניתן להשקיף על שרידי תחנת החשמל בנהריים, אי השלום, כל יישובי וקיבוצי עמק הירדן, מנחמיה, שנמצאת למרגלות נקודת התצפית ועד בתיה של המושבה כנרת וכן היישובים בממלכת ירדן, הנמצאים למרגלות הגלעד.
נח כנרתי, היה יועצו של יצחק רבין לענייני התיישבות, ובמשך שנים עמד בראש צוות המים בשיחות השלום עם הפלסטינים, עם ירדן ועם סוריה.
במצפה נמצא מסבירן כך שניתן לקבל מידע בעברית ובאנגלית.

 מסלולים באזור הגליל המערבי
יער חניתה

ביקור באתר חניתה תחתית ויציאה למסלול היקפי וקל – שביל הבאר. משם ניתן להמשיך ברכב הפרטי ובהתאם לסימון הדרכים לעבר עין כובשים.

למידע מורחב יותר לגבי המסלול אתר אינטרנט kkl.org.il/forestsearch/hanita_forest.

גן הפסלים באמירים

סיור בשבילים בין פסלי אוסף מוזיאון ישראל הנטועים בין עצי היער ונופי אמירים. מפת הדרכה מפורטת של גן הפסלים תחולק בצימרים.

שביל האומנים  באמירים

הצעה לטיול בנחת, ברגל או ברכב,בין בתי יוצרים,אומנים וגלריות . השביל מתחיל אצל דבי אומנות בזכוכית , הגעה לפי השילוט בשער הישוב. שם תקבלו מידע ומפות, להמשך הסיור.
לסיום וגם באמצע מוזמנים להתרווח בבתי הקפה באמירים.
מידע מפורט www.amirim-home.co.il

סגור חלון